Slovenskí basketbalisti prehrali v Lotyšsku 74:82

29.11.2021 Celý región

Riga 29. novembra (TASR) - Slovenská mužská basketbalová reprezentácia neuspela vo svojom druhom vystúpení A-skupiny kvalifikácie majstrovstiev sveta 2023, v Lotyšsku prehrala 74:82. Hosťom nepomohlo k úspechu ani 23 bodov Vladimíra Brodzianskeho.

Slováci sú tak po dvoch zápasoch na poslednom mieste tabuľky s bilanciou dvoch prehier. Najbližšie stretnutia sú na programe vo februári, keď sa stretnú najskôr so Srbskom vonku (25. februára 2022) a následne doma (28. februára).

kvalifikácia MS 2023 - A-skupina

Lotyšsko - SLOVENSKO 82:74 (35:34)
najviac bodov Lotyšska: Lomažs 28, Zoriks 15, Pasečniks 11 - zostava a body Slovenska: Brodziansky 21, Krajčovič 14, Doležaj 13, Ihring 7, Pavelka 0 (Abrhám 9, Bojanovský 4, Bátovský a Körner po 2, Petráš a Rožánek 0)
TH: 16/14 - 14/12, fauly: 18 - 18, trojky: 14 - 6, štvrtiny: 18:11, 17:23, 21:20, 26:20, rozhodovali: Lanzarini (Tal.), Proc (Poľ.), Jurčevič (Chor.), 500 divákov.

Slováci nemali ideálny nástup do druhého stretnutia kvalifikácie, dosť rýchlo prehrávali 0:7. Prvé body prišli až v tretej minúte, lenže domáci basketbalisti na to odpovedali 9 bodmi v rade. V 8. minúte prehrávali zverenci trénera Olega Meleščenka 5:16, následné prestriedanie im pomohlo, no po prvej štvrtine svietil na tabuli stav 11:18 zo slovenského pohľadu. Do druhej štvrtiny vstúpili hostia už oveľa koncentrovanejšie a s favoritom dokázali držať krok. Dobrá práca v obrane a v útoku sa preniesla aj do vývoja skóre, v 8. minúte sa Slovensko vďaka Doležajovi dostalo prvýkrát v zápase do vedenia - 34:33. Lotyši zostali ako keby zaskočení z tohto diania, ich jedinou zbraňou bolo trestanie z voľných pozícií. Slováci, podobne ako proti Belgicku, napokon prehrali prvý polčas len rozdielom jedného bodu - 34:35.

Slováci aj po prestávke pokračovali v sebavedomom prejave, hlavne v útoku boli nebezpeční, ale Lotyši ich nepúšťali do žiadneho výraznejšieho trháku. Potom prišlo mierne poľavenie v koncentrácii na oboch stranách palubovky a domáci to okamžite potrestali. Slovákom evidentne pomohol oddychový čas, vrátili sa ku svojej hre a aj naďalej živili nádej na víťazstvo. Pred záverečnou 10-minútovkou prehrávali len o dva body - 54:56. Hostia otvorili štvrtú štvrtinu najlepším možným spôsobom, 7 bodmi v rade sa dostali do vedenia. V obrane však nechali pootvorené dvierka a Lotyši dosť rýchlo otočili. Slováci pomýšľali takmer do konca na zisk dvoch bodov do tabuľky, ale domáci hráči v kľúčových okamihoch premenili všetky dôležité strely, ktoré ich napokon doviedli k víťazstvu.